Waga gabarytowa

Waga jest jedną z kluczowych informacji, jakie trzeba podać przy nadawaniu paczki. W poszczególnych firmach kurierskich zasady dotyczące wag przesyłek różnią się, dlatego warto wiedzieć, jak kurierzy rozróżniają wagi przesyłek.

Czym jest waga wymiarowa?

Mianem wagi wymiarowej nazywamy faktyczne wymiary przesyłki, czyli jej długość, szerokość oraz wysokość, a także jej wagę. Parametry te są sprawdzane poprzez ważenie i mierzenie przesyłki. Waga wymiarowa nazywana jest także wagą gabarytową, wolumetryczną lub objętościową. Jej celem jest określenie, jakie są gabaryty paczki i ile miejsca paczka zajmie w pojeździe, co jest szczególnie ważne przy organizowaniu transportu.

Wagę tę stosuje się zarówno w odniesieniu do przesyłek krajowych, jak i międzynarodowych, w tym palet. Waga wymiarowa(inaczej waga gabarytowa), służy do obliczenia powierzchni, jaką zajmie paczka w samochodzie dostawczym, często jest związana z progami wagowymi stosowanymi w danej firmie kurierskiej, np. do 5 kg, do 10 kg. W sytuacji, kiedy paczka waży 7 kg- przekroczyła ona pierwszy próg wagowy(do 5 kg), czyli trzeba za nią zapłacić tak jak za przesyłki kurierskie o wadze do 10 kg.

Waga wymiarowa jest stosowana w przypadku przesyłek, które mimo niewielkiej wagi mają duże rozmiary, a taki sposób naliczania opłat jest dla firmy kurierskiej zabezpieczeniem przed takimi samymi kosztami obsługi dwóch paczek o takich samych wagach, ale różnych rozmiarach. Sytuacja taka miałaby miejsce przykładowo. W przypadku wysyłki dwóch różnych paczek każda o wadze 10 kg, ale jedna z nich miałaby wymiary 20 cm x 20 cm x 20 cm, natomiast druga 50 cm x 60 cm x 70 cm.

Oprócz wagi wymiarowej, firmy kurierskie w ustalaniu cen stosują jeszcze inne określenia. Są nimi waga rzeczywista oraz waga rozliczeniowa.

Waga rzeczywista to waga samej paczki.
Waga rozliczeniowa jest wagą podawaną na fakturze i porównuje się ją z wagą wymiarową.
Każda firma kurierska oblicza wagę wymiarową w inny sposób. Poniżej znajdują się wzory stosowane przez poszczególnych przewoźników:

DPD, Fedex krajowy, Inpost kurier i GLS: długość X szerokość X wysokość / 6000,

UPS i Fedex międzynarodowy: długość X szerokość X wysokość / 5000,

DHL: długość X szerokość X wysokość / 4000