Czym jest waga wymiarowa?
Mianem wagi wymiarowej nazywamy faktyczne wymiary przesyłki, czyli jej długość, szerokość oraz wysokość, a także jej wagę. Parametry te są sprawdzane poprzez ważenie i mierzenie przesyłki. Waga wymiarowa nazywana jest także wagą gabarytową, wolumetryczną lub objętościową. Jej celem jest określenie, jakie są gabaryty paczki i ile miejsca paczka zajmie w pojeździe, co jest szczególnie ważne przy organizowaniu transportu.
Wagę tę stosuje się zarówno w odniesieniu do przesyłek krajowych, jak i międzynarodowych, w tym palet. Waga wymiarowa(inaczej waga gabarytowa), służy do obliczenia powierzchni, jaką zajmie paczka w samochodzie dostawczym, często jest związana z progami wagowymi stosowanymi w danej firmie kurierskiej, np. do 5 kg, do 10 kg. W sytuacji, kiedy paczka waży 7 kg- przekroczyła ona pierwszy próg wagowy(do 5 kg), czyli trzeba za nią zapłacić tak jak za przesyłki kurierskie o wadze do 10 kg.
Waga wymiarowa jest stosowana w przypadku przesyłek, które mimo niewielkiej wagi mają duże rozmiary, a taki sposób naliczania opłat jest dla firmy kurierskiej zabezpieczeniem przed takimi samymi kosztami obsługi dwóch paczek o takich samych wagach, ale różnych rozmiarach. Sytuacja taka miałaby miejsce przykładowo. W przypadku wysyłki dwóch różnych paczek każda o wadze 10 kg, ale jedna z nich miałaby wymiary 20 cm x 20 cm x 20 cm, natomiast druga 50 cm x 60 cm x 70 cm.
Oprócz wagi wymiarowej, firmy kurierskie w ustalaniu cen stosują jeszcze inne określenia. Są nimi waga rzeczywista oraz waga rozliczeniowa.
Waga rzeczywista to waga samej paczki.
Waga rozliczeniowa jest wagą podawaną na fakturze i porównuje się ją z wagą wymiarową.
Każda firma kurierska oblicza wagę wymiarową w inny sposób. Poniżej znajdują się wzory stosowane przez poszczególnych przewoźników:
DPD, Fedex krajowy, Inpost kurier i GLS: długość X szerokość X wysokość / 6000,
UPS i Fedex międzynarodowy: długość X szerokość X wysokość / 5000,
DHL: długość X szerokość X wysokość / 4000