Czy moja paczka jest standardowa czy niestandardowa?


Jeśli uważasz, że Twoja przesyłka jest standardowa, upewnij się czy przewoźnik będzie tego samego zdania. Wbrew pozorom, mianem przesyłek niestandardowych nie określa się wyłącznie bardzo nietypowych i rzadko spotykanych paczek. Dla firm kurierskich przesyłką niestandardową jest paczka, która nie może być poddana sortowaniu maszynowemu.

Wszystkie odebrane przesyłki trafiają do sortowni, w której są rozdzielane na poszczególne lokalizacje za pomocą specjalnego sortera. Proces ten jest mocno zautomatyzowany i stale monitorowany. Przesyłki, które z uwagi na swoje cechy nie mogą trafić na taśmy i tzw. ześlizgi sortera, muszą być sortowane ręcznie. Obsługa sortowni nie może bowiem ryzykować, że którakolwiek z przesyłek utknie i wstrzyma proces sortu tysięcy przesyłek na godzinę.


Dla przewoźników przesyłki są zatem najczęściej niestandardowe ze względu na:


1. KSZTAŁT

Przesyłki o kształcie kulistym, owalnym, cylindrycznym mogą się turlać i przez to nie podjechać do góry na taśmie lub staczać się z niej i zderzać z innymi przesyłkami. Z kolei paczki o nieregularnych krawędziach lub nawet minimalnie wystających elementach mogą się zahaczyć, zablokować pomiędzy szczelinami wałków sortujących, dlatego jeśli chociaż jeden bok w opakowaniu kartonowym nie jest płaski, ma nieregularny, zakrzywiony lub zaokrąglony kształt, paczka będzie zakwalifikowana jako niestandardowa.2. RODZAJ LUB SPOSÓB OPAKOWANIA

Nadawcy często owijają swoje paczki folią lub stretchem, gdyż z ich perspektywy taki sposób pakowania jest wygodny i bezpieczny (ogranicza ryzyko rozdarcia, chroni przed wilgocią, umożliwia łączenie kilku elementów, itp.), nie zważając przy tym na odkształcenia przesyłki. Poprzez ucisk i liczne warstwy owijanej nierównomiernie folii powstają wypukłości i odstające elementy ograniczające ruch, przez które może dojść do zaklinowania i zablokowania się przesyłki, np. poprzez wkręcenie w obrotowe wałki, za pomocą których przesyłki obracają się i przesuwają po sorterze.
Cechą charakterystyczną stretchu jest jego lepkość. Przesyłki, które są nim owinięte mają przez to zwiększoną przyczepność do podłoża, co utrudnia ich swobodne przesuwanie się po taśmach sortera lub zjeżdżanie z tzw. ześlizgów. Zamiast się przemieszczać, stoją w miejscu blokując z kolei następne paczki jadące na taśmie bezpośrednio za nimi. To co dla Ciebie może stanowić wygodę, dla przewoźnika może być utrudnieniem.
3. PARAMETRY

Żeby przesyłka mogła być obsłużona przez sorter musi się na niego zmieścić. Taśmy i ześlizgi mają określoną szerokość i nośność wagi (maksymalne dopuszczalne obciążenie). Z tego względu przewoźnicy określają parametry paczek standardowych i paczek niestandardowych.
Skoro przesyłki niestandardowe nie mogą być przesortowane automatycznie, w tym celu wymagają zaangażowania pracowników, a tym samym zwiększenia nakładu pracy i kosztów. Z tego względu cena transportu przesyłki niestandardowej jest wyższa.

Jeżeli przewoźnik zweryfikuje Twoją przesyłkę i stwierdzi, że w zamówieniu podałeś niewłaściwe informacje na temat kształtu, sposobu opakowania i parametrów, a z tego względu zapłaciłeś za usługę za mało, możesz otrzymać korektę opłaty, wyrównującą koszt do właściwej kwoty zgodnej z cennikiem.

Podczas wprowadzania zamówienia na naszej stronie system automatycznie zweryfikuje czy podane przez Ciebie parametry przesyłki kwalifikują ją do niestandardowych i wskaże cenę właściwą dla danych jakie zadeklarowałeś. Określając kształt i rodzaj opakowania pamiętaj, że jeśli Twoja paczka będzie posiadała chociaż jedną w wyżej wymienionych cech, będzie przesyłką niestandardową.